Baza wiedzy Lean
Sprawna logistyka, a redukcja zapasów magazynowych
Kellog zastosował w dziedzinie logistyki zasadę "one-stop, single source", czyli zarządzanie w jednym źródle. Organizacja logistyki pomiędzy dostawcami, a klientami za pomocą tylko jednej firmy upraszcza kontrolę procesu. Wszelkie problemy i wymiana informacji realizowana jest wtedy tylko w ramach jednego współpracownika. One-stop pozwala na szybszą reakcję na zmiany sygnałów o zapotrzebowaniu klientów i w rezultacie na zmniejszenie zapasów magazynowych.
W ramach współpracy pomiędzy Kellogg i DHL zastosowano koncepcję "merge in transit". Zgodnie z tą zasadą, tam gdzie jest to możliwe, rezygnuje się z transportów bezpośrednich pomiędzy kilkoma dostawcami, a klientami. Wszystkie surowce są dostarczane do centrum logistycznego zlokalizowanego w regionie, w którym istnieje zapotrzebowanie na dane surowce/produkty. Zamówienia klientów są realizowane pakietowo. Centrum logistyczne przygotowuje zestaw zawierający surowce od kilku dostawców i wysyła za pomocą jednego transportu do swoich klientów. Równocześnie może on być zastosowany w przypadku przedsiębiorstw, które posiadając kilka fabryk w różnych lokalizacjach, korzystają jednocześnie z surowców pochodzących częściowo od tych samych dostawców.
Obecnie ważnym elementem w zarządzaniu transportem na zasadzie merge in transit jest również wykorzystanie systemu elektronicznej kontroli przepływu zamówień wraz z śledzeniem aktualnego miejsca przebywania towaru. Do skrócenia czasu realizacji zlecenia przyczynia się także wykorzystanie centrów logistycznych o wielopoziomowych, często zautomatyzowanych, magazynach.
Przeczytaj również o Lean
-
Ciągłe Doskonalenie w procesach usługowych w HR.
Metodologia Ciągłego Doskonalenia Lean Six Sigma została pierwotnie opracowana na potrzeby procesów produkcyjnych, jednak równie dobrze sprawdza się w procesach usługowych. Jedną z kluczowych różnic między produkcją a usługami jest to, że w produkcji produkty są namacalne, mogą być przechowywane i sprawdzane pod kątem zapewnienia jakości zanim dotrą one do klienta. Usługi są dostarczane w czasie r ...
-
Nie taki DMAIC straszny, jak go malują…
W drugiej odsłonie wprowadzenia do Six Sigma zapraszam do szybkiego spojrzenia na główny oręż, jakim Six Sigma dysponuje, czyli na metodykę DMAIC.
-
Pięć kroków 5S dla lepszych warunków pracy
W poprzednim artykule opisaliśmy negatywne skojarzenia z 5S, które zaczynają coraz częściej pojawiać wśród pracowników, którym narzucono „sprzątanie”. Dziś wyjaśnimy, na czym polega 5S w firmach, którym zależy na wykorzystaniu pełni potencjału tej metody.
-
Metoda A3
A3 wedlug John Shook’a w książce „ Zarządzać znaczy uczyć”.
Technologie wspierające Lean
PARTNERZY SEKCJI:


Komentarze
W dniach 14-16 maja 2025 roku w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej odbędzie się Ogólnopolski Kongres Jakościowy 2025. To największe wydarzenie w Polsce poświęcone jakości, łączące wiedzę, relacje i biznes. Kongres stanowi unikalną o ...
Dziewiąta edycja Europejskiego Kongresu Lean przyniosła uczestnikom ogromną dawkę wiedzy na temat wdrażania efektywnych procesów i innowacji w różnych branżach. Organizatorzy podkreślali, że kluczowym przesłaniem wydarzenia jest przekonanie, że to, c ...