Baza wiedzy Lean

 

Sprawna logistyka, a redukcja zapasów magazynowych

Redukcja bieżących zapasów jest jednym z etapów organizacji przedsiębiorstwa opartych na założeniach lean manufacturing. Zmniejszenie kosztów magazynowania osiągniemy między innymi przez usprawnienie procesów logistycznych. Jednym ze sposobów na oszczędności jest zlecenie organizacji logistyki firmie zewnętrznej.
Przykładem firmy, która wszelkie zagadnienia dotyczące logistyki przekazała na zewnątrz, jest Kellogg Company. Począwszy od 2004 roku Kellogg poszerzył współpracę z firmą logistyczną DHL, która realizowała wcześniej przewozy tylko w części jej europejskich oddziałów. Organizacja transportu surowców oraz produktów jest odtąd koordynowana firmę zewnętrzną na zasadzie outsourcingu.

Kellog zastosował w dziedzinie logistyki zasadę "one-stop, single source", czyli zarządzanie w jednym źródle. Organizacja logistyki pomiędzy dostawcami, a klientami za pomocą tylko jednej firmy upraszcza kontrolę procesu. Wszelkie problemy i wymiana informacji realizowana jest wtedy tylko w ramach jednego współpracownika. One-stop pozwala na szybszą reakcję na zmiany sygnałów o zapotrzebowaniu klientów i w rezultacie na zmniejszenie zapasów magazynowych.

W ramach współpracy pomiędzy Kellogg i DHL zastosowano koncepcję "merge in transit". Zgodnie z tą zasadą, tam gdzie jest to możliwe, rezygnuje się z transportów bezpośrednich pomiędzy kilkoma dostawcami, a klientami. Wszystkie surowce są dostarczane do centrum logistycznego zlokalizowanego w regionie, w którym istnieje zapotrzebowanie na dane surowce/produkty. Zamówienia klientów są realizowane pakietowo. Centrum logistyczne przygotowuje zestaw zawierający surowce od kilku dostawców i wysyła za pomocą jednego transportu do swoich klientów. Równocześnie może on być zastosowany w przypadku przedsiębiorstw, które posiadając kilka fabryk w różnych lokalizacjach, korzystają jednocześnie z surowców pochodzących częściowo od tych samych dostawców.

Obecnie ważnym elementem w zarządzaniu transportem na zasadzie merge in transit jest również wykorzystanie systemu elektronicznej kontroli przepływu zamówień wraz z śledzeniem aktualnego miejsca przebywania towaru. Do skrócenia czasu realizacji zlecenia przyczynia się także wykorzystanie centrów logistycznych o wielopoziomowych, często zautomatyzowanych, magazynach.
Krzysztof Bednarz


Przeczytaj również o Lean

  • Backhauling, co to jest i dlaczego uratuje drogowy transport towarowy

    backhauling

    Backhauling, nazywany również czasem backloadingiem, termin powstały z połączenia back – powrotny i hauling – przewóz towaru ciężarówką i właściwie taka definicja dobrze oddaje ideę kryjącą się za tym określeniem. Oznacza to zwiększenie wykorzystania pojazdów i kierowców poprzez lepsze planowanie tras.

  • Co to jest Lean Management?

    lean-management

    Jak najprościej wyjaśnić, co to jest Lean? Skąd się wzięło to określenie? Jakie narzędzia są używane w ramach szczupłego zarządzania? W naszych zakładach coraz częściej pojawiają się nowe metody pracy i obcobrzmiące nakazy postępowania, a kierownicy i dyrektorzy mówią, że „teraz mamy Lean”. Czy tak jest naprawdę?

  • Co Scrum ma wspólnego z Lean?

    scrum-a-lean

    Scrum (z ang. młyn w rugby) powstał na początku lat 90 XX wieku. Wywodzi się ze świata programistów komputerowych borykających się ze zmiennością potrzeb i wymagań klienta, niską terminowością realizowanych projektów, a także rozbieżnościami między wynikiem projektu a oczekiwaniami klienta. Obecnie Scrum przenika także do innych branż ciesząc się dużym powodzeniem z powodu swej skuteczności. ...

  • Ciągłe Doskonalenie w procesach usługowych w HR.

    ciagle-doskonalenie-w-procesach-uslugowych-w-hr

    Metodologia Ciągłego Doskonalenia Lean Six Sigma została pierwotnie opracowana na potrzeby procesów produkcyjnych, jednak równie dobrze sprawdza się w procesach usługowych. Jedną z kluczowych różnic między produkcją a usługami jest to, że w produkcji produkty są namacalne, mogą być przechowywane i sprawdzane pod kątem zapewnienia jakości zanim dotrą one do klienta. Usługi są dostarczane w czasie r ...

Technologie wspierające Lean

PARTNERZY SEKCJI:

3DGence
Comarch Technologies

Komentarze





Śledź nas w social media Aktualności  
Relacja z Toyota Change Management – we wnętrzu giganta zmian

Toyota, to firma, której system produkcyjny niezmiennie jest jednym z najbardziej znanych na świecie, na którym wzorują się przedsiębiorstwa niezliczonej już ilości branż. Jednak w wielu przypadkach próba transformacji nie przynosi tak spektakularnyc ...

Relacja z II Ogólnopolskiej Konferencji Jakościowej

To był maj!... Ale Saska Kępa nie pachniała szalonym, zielonym bzem, bo bzy w tym roku zaczęły kwitnąć nieco wcześniej i zdążyły już przekwitnąć. Poza tym cała rzecz się działa w Gliwicach, a nie w Warszawie. Bo to Gliwice na dwa dni stały się stolic ...

Polecamy
Kalendarz konferencji Lean  
  Lipiec 2024  
PON WT ŚR CZW PT SOB NDZ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

Brak wydarzeń dla tego miesiąca

Najbliższe szkolenia Lean  
PatronujemyWyszukiwarka
Śledź nas na Facebooku