Aktualności Lean

 

Relacja z Toyota Change Management – we wnętrzu giganta zmian

 Dodano: 2024-07-03
Toyota, to firma, której system produkcyjny niezmiennie jest jednym z najbardziej znanych na świecie, na którym wzorują się przedsiębiorstwa niezliczonej już ilości branż. Jednak w wielu przypadkach próba transformacji nie przynosi tak spektakularnych wyników. Co więc odróżnia podejście tej firmy, które doprowadza do powszechnego zaangażowania załogi w codzienne usprawnianie?
Toyota Change Management, to kolejny z cyklu wyjazdów zorganizowanych przez pasjonatów Systemu produkcyjnego Toyoty w poszukiwaniu najlepszych praktyk produkcyjnych. Tym razem była to fabryka Toyoty w Jelczu-Laskowicach. Wyjazd połączony był ze szkoleniem, dzięki któremu uczestnicy zyskali bazę pod przyszłe stosowanie metod Toyoty w swoich zakładach.

Historia oporu amerykańskich przedsiębiorców

Marek Krasiński przedstawił fascynującą historię amerykańskich przedsiębiorców, którzy nie chcieli słuchać swoich naukowców. To, co zostało odrzucone przez Amerykanów, Japończycy przyjęli z dużym zainteresowaniem, adaptując te innowacje do swojej powojennej rzeczywistości. Japońskie podejście do zmian zarządzania, stało się fundamentem sukcesu wielu tamtejszych firm, z Toyotą na czele. Prowadząc między latami 1950-1980 do niewyobrażalnego wręcz rozwoju całego kraju.

Wizyta w Toyocie

Lean a doskonalenie w Toyocie

W kontekście Toyoty, wdrażanie Lean nie polega na zakładaniu pojedynczych projektów doskonalących. Strategia ta, realizowana przez dekady, jest głęboko zakorzeniona w codziennych praktykach firmy. Podstawą jest ciągłe doskonalenie (Kaizen) i cykl PDCA (Plan-Do-Check-Act), co napędza firmę do przodu, eliminując marnotrawstwa i rozwiązując problemy w procesie.

Bariery wdrażania Lean

Jednym z kluczowych wyzwań wdrażania Lean jest opór przed zmianą. Jan M. Janiszewski i Michał Wolak pokazali, że firmy na całym świecie często doświadczają porażek z powodu braku zaangażowania najwyższego kierownictwa, niewystarczającego rozważania różnych rozwiązań oraz zbyt wąskiego rozumienia filozofii Lean.

Aby produkować i dostarczać usługi na wysokim poziomie, konieczna jest zmiana myślenia. Planowanie krótkoterminowe i próby szybkiego osiągania wyników mogą zaszkodzić wdrażaniu Lean. Michał Wolak zwrócił uwagę na niejasne zasady i skomplikowane systemy oceniania usprawnień, które mogą zniechęcać pracowników do angażowania się w procesy doskonalące.

Wizyta w Toyocie

Projektowanie ciągłego doskonalenia

Podczas ćwiczeń w grupach, uczestnicy wymieniali się doświadczeniami z codziennej pracy, dyskutując o tym, jak zaprojektować ciągłe doskonalenie w swoich firmach. Poruszane kwestie dotyczyły m.in. roli dyrektorów w procesie doskonalenia, sposobów wizualizacji problemów oraz wynagradzania za pomysły usprawniające. Jedna z grup zaproponowała np. hybrydową tablicę wspomagającą planowanie i realizację projektów usprawniających.

Wizualizacja problemów za pomocą kaktusów

Pomysłowość w uwidacznianiu problemów nie zna granic. Jeden z zespołów zainspirował się "kapuścianym polem" z Toyoty, modyfikując ideę tak, aby każdy problem symbolizowany był przez kaktusa na "kaktusowym polu". Po rozwiązaniu problemu kaktus stawał się prezentem dla pracownika.

Rola ambasadorów

Dyskusja dotyczyła również roli ambasadorów w rozszerzaniu zaangażowania w inicjatywy doskonalące. Zaangażowani pracownicy mogą skutecznie promować i wspierać wdrażanie nowych rozwiązań w całej organizacji.

Wizyta w Toyocie

Wizyta w fabryce silników Toyoty w Jelczu-Laskowicach

Drugą część wyjazdu stanowiła wizyta w fabryce silników Toyoty w Jelczu-Laskowicach. Toyota, z historią sięgającą 1933 roku i posiadająca obecnie 16 fabryk w Japonii oraz 52 na świecie, zatrudnia około 370 000 pracowników. Wizyta rozpoczęła się od przeglądu historii firmy, od maszyn włókienniczych po nowy projekt tej firmy, czyli "Tkane miasto" – Toyota Woven City, gdzie testowana jest nowa forma mobilności, zgodnie z obecną misją firmy, by zapewnić mobilność dla wszystkich.

Strategia Multi Pathway

W kontekście rozwoju różnych napędów, Toyota od lat realizuje strategię Multi Pathway – czyli rozwój napędów w oparciu nie o jedną zdefiniowaną drogę, tylko aż siedem różnych możliwości. Czy Toyota przespała „elektryczną rewolucję”, jak pokazywali przedstawiciele fabryki, nie do końca – jako przykład podając RAV4 EV z 1996 roku, który do dziś jest w użyciu. Jednak uznała, że nie jest to jedyny słuszny rodzaj napędu przyszłości - stawia na rozwój różnych technologii napędów, wśród nich samochody na wodór, także stosowany w silnikach spalinowych, czy rozwijane projekty w oparciu o spalanie paliw syntetycznych.

Wizyta w Toyocie

Na gemba i w DoJo

Oczywiście kluczowym punktem całego wydarzenia było zejście do miejsca pracy. Tu mogliśmy między innymi zobaczyć, jak czysto może być w brudnych procesach, w jaki sposób są rozwiązywane problemy poprzez zaangażowanie Kół Jakości. Odpowiedzieć mogliśmy sobie także na pytanie, czy i jak używa się tu nowych technologii, również w szkoleniu pracowników.

Bo właśnie ten drugi punkt, to jeden z kluczowych czynników sukcesu tej firmy. Centrum treningowe (DoJo) sprawia, że pracownik jest przygotowany do pracy w sposób praktyczny, jeszcze przed wejściem w prawdziwy proces.

Zaskakująca Toyota

Jakie wrażenie robią metody pracy Toyoty, niech podsumowaniem będą słowa jednego z uczestników, którego spytałem, czy udało się wynieść z tego miejsca jakieś inspiracje. „Mnóstwo…”, tak zaczął swój wywód zapytany przeze mnie menadżer średniej wielkości przedsiębiorstwa.

Ja dodam tu, że Toyota po prostu znów zaskakuje. Choćby elastyczne podejście do programu sugestii w różnych lokalizacjach, czy też szerokiego włączania każdej z grup pracowniczych, zupełnie odwrotnie, niż w niektórych zakładach eliminujących pewne grupy pracowników z systemów zgłaszania pomysłów. Tutejsze podejście jest nastawione na to, by każdy z członków załogi czuł, że doskonalenie procesu jest także w jego rękach.

I to, co odróżnia ten zakład od innych, to zaangażowanie w codzienne usprawnienia nie wynikające z bannerów (tych właściwie nie ma w tej fabryce), ale w głęboko przemyślanym procesie uczenia i bezwzględnie otwartego przyjmowania problemów zgłaszanych przez pracowników.

Wizyta w Toyocie


Krzysztof Bednarz


Pozostałe aktualności Lean

 • Relacja z II Ogólnopolskiej Konferencji Jakościowej

  relacja-ii-ogolnopolska-konferencja-jakosciowa

  To był maj!... Ale Saska Kępa nie pachniała szalonym, zielonym bzem, bo bzy w tym roku zaczęły kwitnąć nieco wcześniej i zdążyły już przekwitnąć. Poza tym cała rzecz się działa w Gliwicach, a nie w Warszawie. Bo to Gliwice na dwa dni stały się stolicą działań jakościowych, gdyż to właśnie w murach Politechniki Śląskiej, a dokładniej – w Centrum Edukacyjno-Kongresowym – miała miejsce druga już odsł ...

 • Zapowiedź: 17. Konferencji Lean | Six Sigma

  zapowiedz-17-konferencja-lean-six-sigma

  Zapraszamy serdecznie do udziału w 17. Konferencji Lean | Six Sigma, organizowanej przez Akademię Białego Kruka, która odbędzie się 6-7 czerwca we Wrocławiu. Wydarzenie stanowi wyjątkową okazję do spotkania oraz wymiany poglądów z czołowymi ekspertami, praktykami i specjalistami z dziedziny optymalizacji procesów i rozwiązywania problemów.

 • Dobre praktyki Lean Higher Education

  dobre-praktyki-lean-higher-education

  Dobre praktyki zarządcze, projektowe i narzędziowe – to temat przewodni tegorocznego XI seminarium LeanHE Poland. Wydarzenie organizowane przez Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej odbędzie się w dniach 24–25 czerwca.

Technologie wspierające Lean

PARTNERZY SEKCJI:

3DGence
Comarch Technologies

Komentarze

Śledź nas w social media Aktualności  
Relacja z Toyota Change Management – we wnętrzu giganta zmian

Toyota, to firma, której system produkcyjny niezmiennie jest jednym z najbardziej znanych na świecie, na którym wzorują się przedsiębiorstwa niezliczonej już ilości branż. Jednak w wielu przypadkach próba transformacji nie przynosi tak spektakularnyc ...

Relacja z II Ogólnopolskiej Konferencji Jakościowej

To był maj!... Ale Saska Kępa nie pachniała szalonym, zielonym bzem, bo bzy w tym roku zaczęły kwitnąć nieco wcześniej i zdążyły już przekwitnąć. Poza tym cała rzecz się działa w Gliwicach, a nie w Warszawie. Bo to Gliwice na dwa dni stały się stolic ...

Polecamy
Kalendarz konferencji Lean  
  Lipiec 2024  
PON WT ŚR CZW PT SOB NDZ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

Brak wydarzeń dla tego miesiąca

Najbliższe szkolenia Lean  
PatronujemyWyszukiwarka
Śledź nas na Facebooku