Technologie wspierające Lean
Tworzenie przepływu przy wsparciu AGV i systemów lokalizacji
Dodano: 2019-07-23Zbuduj szkielet
Konstrukcje mogą być wykonane w systemie 28,0; 28,3; 28,6mm. Szeroka gama elementów, takich jak profile prostokątne (SquareFlex), umożliwia budowę szkieletów, które mogą być składowane na sobie. Dodatkowo w przypadku transportu z parkingu lub pomiędzy halami zastosowanie zabezpieczeń w postaci kurtyn chroni składowane części przed kurzem oraz warunkami atmosferycznymi, jak deszcz czy śnieg.
E-spaghetti diagram
Aby odpowiednio zaprojektować linię montażową, należy szczegółowo przeanalizować proces montażu (m.in. analiza spaghetti). I tutaj bardzo pomocnym narzędziem jest system lokalizacji obiektów. Składa się on z nadajników oraz anten, dzięki którym możemy śledzić ruch obiektów w czasie rzeczywistym.
Generalnie obszar zastosowań jest ogromny, m.in. przemysł (obszar produkcji i magazynowania), handel (ruch klientów w sklepach), sport (analiza ruchu i wydolności zawodników). W obszarze produkcji i magazynowania można wykorzystywać system m.in. do szeregu analiz (spaghetti, „heat map”, aktywności), poprawy bezpieczeństwa (np. niebezpieczne zbliżenie się pracownika do wózka), kompletacji (system nawiguje pracownika strzałkami wyświetlanymi na ekranie tabletu lub okularach).
Spojrzeć głębiej i dokładniej
Na etapie modyfikacji i usprawniania linii montażowych oraz ogólnie transportu wewnętrznego doskonale sprawdza się oprogramowanie do analiz. System umożliwia tworzenie: wykresów spaghetti monitorowanych obiektów, map ciepła (wychwycenie wąskich gardeł lub miejsc, gdzie obiekty najczęściej przebywają), wykresów aktywności (kiedy są w ruchu, a kiedy stoją). W efekcie możemy uzyskać kompleksowe dane, dzięki którym zredukujemy straty (jap. Muda) związane ze zbędnym transportem, nadmiernym ruchem czy czekaniem. W konsekwencji proces jest optymalny, a koszt wytworzonych produktów niższy.
Automatyczny przewóz
Ostatnim elementem „układanki” są wózki AGV (automated guided vehicle), które bez udziału operatora transportują komponenty na terenie zakładu produkcyjnego lub magazynu. Najczęstszym zastosowaniem w przemyśle motoryzacyjnym jest transport z magazynu lub obszaru kompletacji (kittingu) na linię montażową w formie pociągu.
Wózek AGV ciągnie za sobą wagoniki z komponentami, które są dostarczane w mniejszej ilości, ale za to częściej - redukcja stanów magazynowych na linii montażowej. Wózki AGV oferowane przez firmę Lean Technology Poland występują w różnych wariantach konstrukcyjnych: od tzw. lokomotyw, przez „tunele”, które podjeżdżają pod platformy i je transportują, a kończąc na systemach wyposażonych w elektrorolki, które automatycznie, sterowane za pośrednictwem Wi-Fi, dostarczają i odbierają elementy z platform. Ich uciąg wynosi nawet 1500kg. Wózki AGV można również monitorować i optymalizować ich pracę w wykorzystaniem opisanego wcześniej systemu lokalizacji.
Uzupełnieniem oferty są różnego rodzaju wózki transportowe, które przemieszczają się w formie pociągu – Milkrun. Mogą to być standardowe wózki, konstrukcje z podwoziem samo-prowadzącym (pierwszy i ostatni wagonik jedzie podobnym torem, co daje możliwość wprowadzenia węższych dróg transportowych) oraz ramy „matki”, w które wpinane są wózki „córki”.
Także w deszczu
Wózki występują w różnych konfiguracjach. Mogą pracować zarówno w halach jak i na zewnątrz, dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu transportowanych komponentów w postaci kurtyn wodoodpornych.
Firma Lean Technology Poland oferuje kompleksowe rozwiązania i usługi (wsparcie merytoryczne, analizy optymalizacyjne, dobór odpowiedniego produktu, serwis) zgodne z najnowszymi trendami. Odbiorcami są zarówno małe innowacyjne firmy, które zdobywają rynek, jak i duże międzynarodowe koncerny, będące światowymi liderami w swoich dziedzinach.
Artykuł dostarczony przez firmę Lean Technology. Jeśli są Państwo zainteresowani przedstawionymi rozwiązaniami, zapraszamy do kontaktu poprzez wizytówkę Lean Technology |
Pozostałe technologie wspierające Lean
-
Nietypowy proces logistyczny - jak sobie z nim poradzić bez umiejętności programistycznych?
Nietypowe procesy logistyczne od dawna stanowią wyzwanie dla przedsiębiorstw, których model biznesowy polega na wykonywaniu krótkich serii produktów na zamówienie. Do tej pory w większości przedsiębiorstw konieczne było ręczne obsługiwanie każdego etapu procesu.
-
Comarch: Intralogistyka 4.0 w praktyce, czyli poprawa wydajności zakładu produkcyjnego dzięki automatycznej lokalizacji i identyfikacji zasobów
Postęp czwartej rewolucji przemysłowej sprawia, że wprowadzanie rozwiązań IoT, które opierają się na zbieraniu danych i przetwarzaniu ich w czasie rzeczywistym, staje się koniecznością. Wiąże się to z analizą informacji dostarczanych przez systemy oparte na najnowszych technologiach.
-
Jak usprawnić intralogistykę w firmie w oparciu o lokalizację zasobów?
Wyzwania, jakie stawia przed nami czwarta rewolucja przemysłowa, skłaniają przedsiębiorców do poszukiwania rozwiązań, które znacznie uproszczą i zautomatyzują procesy produkcyjne i logistyczne.
Komentarze
Dziewiąta edycja Europejskiego Kongresu Lean przyniosła uczestnikom ogromną dawkę wiedzy na temat wdrażania efektywnych procesów i innowacji w różnych branżach. Organizatorzy podkreślali, że kluczowym przesłaniem wydarzenia jest przekonanie, że to, c ...
Jak rozpocząć proces zmiany i zadbać o rozwój technologiczny firmy? Już 24 października odbędzie się Konferencja, podczas której zostaną przedstawione najnowsze trendy w zakresie wdrażania i udoskonalania procesu cyfrowej transformacji.