Projekty Lean

 

Co odróżnia firmy, które są doskonałe od tych, które są bardzo dobre?

To pytanie zadawałam sobie od wielu lat wdrażając Lean, CI lub TPM  w wielu firmach. Dostrzegłam, że to co wyróżnia firmy osiągające znakomite wyniki, to koncentracja zarówno na tym, co jest widoczne, jak na przykład sprawne narzędzia, dobrane metody, jak również na tym, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Zachowania pracowników, panująca atmosfera - czasem nawet sposób, w jaki się do siebie odnosili pozwalał na zrozumienie, że załoga realizuje tutaj swoje pasje. To, co ich odróżniało to właśnie doskonała kultura ich organizacji.
Przyczyny wygaszania entuzjazmu

Zaczęłam analizować, co właściwie powstrzymuje organizacje przed tym, aby zdobyć podobny poziom doskonałości. Przecież nieraz widziałam, jak wdrożone programy Lean, TPM, czy 5S „umierały” w organizacjach. Wy z pewnością również tego doświadczyliście – zachwytu nad nowym podejściem a następnie stopniowego wygaszenia entuzjazmu. Zawsze mnie trapiło, czy problem tkwił w dobranym narzędziu, czy może przyczyny należało szukać gdzieś zupełnie indziej?

Faktem jest, że tych przyczyn jest wiele. Najbardziej powszechną jest brak zaangażowania liderów. Łatwo zapominamy, że przecież „ryba psuje się od głowy”, co wpływa na brak zaangażowania pracowników i całkowitą erozję wdrażanych programów.

To dlatego tak bardzo zechciałam dotrzeć do źródła doskonałości. To doprowadziło mnie do Uniwersytetu w Stanie Utah, gdzie został założony Instytut Shingo promujący rozwiązania Doskonałości Operacyjnej w oparciu o Modelu Shingo.

Upadek doskonalenia, a rola liderów

Genialny japoński inżynier

Doktor Shigeo Shingo, japoński inżynier, w połowie XX wieku rozpoczął współpracę z Toyotą. Zaczęło się od spotkania z Taiichi Ohno, twórcy Toyota Production System, gdy ten postanowił wysłuchać wykładu na uniwersytecie prowadzonego przez Shingo. Na początku Shingo przeszkolił inżynierów produkcji w zakresie wdrażania procesów wydajnościowych.

Jedną z myśli, która przyświecała Shigeo Shingo było wyjaśnienie powiązania pomiędzy długofalowym sukcesem organizacji a procesem dążenia do doskonałości. Rozważania, rezultaty doświadczeń i badań przelewał na papier - powstało 17 książek, spośród których 8 zostało przetłumaczone na język angielski. W głównej mierze to właśnie dzięki temu świat zaczął poznawać i dziedziczyć dorobek Dr. Shingo. Na czym właściwie polega know-how i wiedza, które pozostawił?

Podstawy modelu Shingo

Model Shingo bazuje na czymś, co w kulturze europejskiej możemy nazwać dekalogiem organizacji, czyli kodeksem postępowania. Dekalog jako analogia szczególnie dobrze tu pasuje ze względu na fakt, iż Kluczowe Zasady Shingo to 10 zasad rozpowszechnianych na kolejnych etapach rozwoju firmy, które określają konkretne normy działania. Głównym celem filozofii Shingo jest osiąganie doskonałości operacyjnej oraz wypracowanie takich metod działania i postaw pracowników, by organizacja była w stanie ciągle i samodzielnie się doskonalić.

Od 1988 firmy, początkowo tylko te ze Stanów Zjednoczonych, a później również z reszty świata, mogą ubiegać się o Nagrodę Shingo Prize. Od 2000 r. uchodzi ona za „Nobla” w sektorze produkcji, jest bowiem najbardziej prestiżową i najwyższą nagrodą przyznawaną za doskonałość we wdrażaniu narzędzi, systemów i kultury organizacyjnej, a w konsekwencji osiągania znamienitych rezultatów.


Model doskonalenia firmy wg Shingo

I tutaj wyłania się kluczowa różnica, jaka cechuje doskonałe organizacje - to koncentracja wszystkich liderów na pracownikach i kształtowaniu kultury. Błąd, jaki wiele firm popełnia jest taki, że za wdrożenie Programów Doskonałości stają się odpowiedzialni głównie eksperci, inżynierowie lub koordynatorzy ds. Ciągłego Doskonalenia, których doświadczenie zawodowe wywodzi się z działów operacji, logistyki czy utrzymania ruchu.

Wyzwanie z myśleniem systemowym

Z kolei za budowanie kultury organizacyjnej najczęściej odpowiedzialni są eksperci HR (HR Business Partnerzy). I tu pojawia się największa bolączka – te dwie funkcje w organizacji nie mówią tym samym językiem. Notorycznie okazuje się, że osoby pracujące w HR są oderwane od rzeczywistości produkcyjnej i koncentrują się na wdrożeniu narzędzi wskazywanych przez centralę – nie do końca rozumiejąc potrzeby pracowników oraz nie starając się dopasować rozwiązania do bieżących wymagań. W skutek tego organizacja coraz bardziej promuje rozwiązania, które w praktyce można wykorzystać tylko przez kilka poszczególnych działów. Nie ma myślenia o wdrożeniu systemów dla całej organizacji - powstają silosy.

Zgłębianiu zasad Shingo poświęciłam mnóstwo energii, bo naprawdę wierzę, że jest to pewien klucz. Co prawda, jest to klucz do samej doskonałości, ale mielibyśmy zamykać sobie drzwi otwierające tak wyjątkową drogę? Proponuję rozpocząć ją od eksploracji przygotowanej polskojęzycznej Strefy Shingo. Wyruszając w drogę warto pamiętać, że nie chodzi o to, aby stać się doskonałym, ale o to o samą podróż i nieustanne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie DLACZEGO? Tylko takie podejście daje gwarancję stałych i znamienitych rezultatów.

Strefa Shingo, 4results Model Shingo koncentruje się na efektywnym projektowaniu systemów, aby kształtować odpowiednie zachowania pracowników i osiągać trwałe rezultaty. Kluczowe zasady Shingo są fundamentem tego procesu, zapewniając przewidywalność i ciągły rozwój organizacji.

Dowiedz się więcej


Izabela Starnawska, 4 Results

Technologie wspierające Lean

PARTNERZY SEKCJI:

3DGence
Comarch Technologies
Śledź nas w social media Aktualności  
Zapowiedź: 17. Konferencji Lean | Six Sigma

Zapraszamy serdecznie do udziału w 17. Konferencji Lean | Six Sigma, organizowanej przez Akademię Białego Kruka, która odbędzie się 6-7 czerwca we Wrocławiu. Wydarzenie stanowi wyjątkową okazję do spotkania oraz wymiany poglądów z czołowymi ekspertam ...

Dobre praktyki Lean Higher Education

Dobre praktyki zarządcze, projektowe i narzędziowe – to temat przewodni tegorocznego XI seminarium LeanHE Poland. Wydarzenie organizowane przez Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej odbędzie się w dniach 24–25 czerwca.

Polecamy
Kalendarz konferencji Lean  
  Kwiecień 2024  
PON WT ŚR CZW PT SOB NDZ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345
Najbliższe szkolenia Lean  
PatronujemyWyszukiwarka
Śledź nas na Facebooku