Aktualności Lean

 

Lean w pracy zdalnej i wirtualne spotkania, też mają szansę działać - relacja Lean Summit

 Dodano: 2020-12-04
24 listopada „spotkaliśmy się” w sieci na konferencji Lean Summit, Poniżej nietypowa relacja, raczej zestaw myśli, nie cytatów, które zapisane zostały po tej konferencji. Wśród ciekawych punktów spotkania, organizatorzy przygotowali m.in. case study wdrożenia spotkań operacyjnych odbywających się online oraz power-speech. Vital Heynena – trenera reprezentacji Polski w siatkówce.
Konferencje w formie online, to pod kątem pozyskiwania formalnej i nieformalnej, to dwa różne światy w porównaniu do tradycyjnych, hotelowych spotkań. Utrzymanie pełnej koncentracji, przez kilka godzin, przed ekranem komputera, bardzo trudne, dlatego być może tym bardziej, w dobie organizowanych szkoleń online, warto treningowo, jako uczestnik próbować uczyć się jak najsprawniej przyswajać podawaną w tej formie wiedzę.

Podczas konferencji zorganizowanej przez Leanpassion na 15-lecie istnienia firmy, postawiono na kontynuację pełnego profesjonalizmu oprawy, a jednocześnie na prostotę i otwartość dla użytkowników poprzez wykorzystanie wszystkim znanej szeroko platformy wideo.

Lean w pracy zdalnej i wirtualne spotkania, omawiane na konferencji Lean Summit

A jak merytorycznie? Zapraszam do zapoznania się z szeregiem ciekawych myśli, które mogą być bazą do dalszego rozwijania tematu, bądź do inspiracji w działaniu w przedstawionej formie.

Leaning remote teams – Jak wykorzystać Lean do zarządzania zespołami zdalnymi

Tymoteusz Myśliwiec Transformation Manager Leanpassion, expert office, services & remote 

- Czy ta elastyczność pracy zdalnej nie sprawiła, że zaczęliśmy mentalnie pracować 24/7? „Pracuję z przerwami od rana do wieczora, a nie jestem nadal pewien, czy zrobiłem wystarczająco” – mówią pracownicy.

- „To przejście od pracy zespołowej na działanie transakcyjne” – to również jedno z odczuć pracowników postawionych w ich nowej sytuacji zawodowej, pracy zdalnej.

- Mamy odczucie, że w pracy spotkań jest więcej i są organizowane bardziej ad hoc.

- Ciężko opowiada się z pasją patrząc w oczy tylko zestawowi kółeczek.

- Weźmy to biuro i zacznijmy robić je zdalnie, akceptując jednocześnie zespół takim jaki jest, z dzieckiem na kolanach.

- Zacznijmy od tego, żeby ze spotkania zrobić spotkanie, a nie „calla” i zróbmy dokładnie to, co robiliśmy przy tej tablicy. To spotkanie, które ma określone ramy i określony czas. Widzimy się na kamerach i jestem na spotkaniu, a nie przyzwalamy na pracę i klikanie na boku.

- Przenoszę fizyczną tablicę do online (wystarczy wystartować w excelu).

- Komentarz jednego z uczestników: „Podczas daily stand up - nawet jeśli pracujemy z domu... wszyscy stoimy. Kamerki włączone, to bardzo pomaga w zaangażowaniu! A tablica wirtualna :)”

- Zespół, to 8 do 12 osób, jeśli jest w większej ilości nie jesteśmy go w stanie przeprowadzić sprawnie.

- Podsumowując: „Tak samo, tylko zdalnie” i używając odpowiednio wspomagających nas w tym narzędzi.

Wyniki zamiast wymówek – Jak zintegrować zespół oraz zwiększyć zaangażowanie i produktywność w trudnych czasach

Radek Drzewiecki – założyciel Leanpassion

- Lean się nie wdraża, lean się można jedynie stać.

- Zrobiliśmy setki rzeczy dobrze i tysiące rzeczy źle.

- Jako zespół wykazaliśmy się ponadprzeciętną możliwością do adaptacji – a o tym jest lean, by wychodzić ze strefy komfortu.

- Myślisz o kaizen, to nie myśl, żeby płacić za „pomysły” – tu nie chodzi o to, by dostać pomysły, tylko znaleźć problemy, które mają nasi pracownicy.

- Nie musisz mieć charyzmy ani tytułu MBA, aby być motorem zmian w firmie, ale wiarę, determinację, pokorę, co pozwoli na przewodzenie z szacunkiem.

- „Zaskakują nas nowe ograniczenia i wytyczne? To dobrze, bo zaczyna się nowe rozdanie i każdy ma równe szanse, by zaadaptować się na nowo i zwyciężać” – inspirowane postawą Łukasza Kruczka, trenera reprezentacji w skokach narciarskich

- Zamiast narzucać ludziom własną wolę, odkrywajmy ich chęci do usprawnień - „Nie wiń ludzi za problemy, pomagaj im je usuwać”

- Przywództwo, jako prowadzenie firmy w przyszłość, a zarządzanie, jako zespół procesów, które sprawiają, że firma działa sprawnie.

- Dobry lider, to wiedza + umiejętności x postawa – ostatecznie to postawa wobec misji firmy sprawia, czy lider zostaje w tej firmie na dłużej

Lean w pracy zdalnej i przywódca dbający o zespół

Lean Action Workout 100% online - jak przekraczamy własne granice

Michał Gondek z Columbus Energy - Prokurent, Dyrektor Pionu Techniczno-Inwestycyjnego Columbus Energy S.A

- Tak duży rozwój jak Columbusa, przynosi bardzo duże szanse, ale też nowe zagrożenia – stąd szukaliśmy sposobu jak zacząć rosnąć systemowo i systemowo rozwiązywać problemy.

- Lean to droga, która jednocześnie wspomaga w rozwoju, a jednocześnie nie spowalnia tego, co dotąd działo się w firmie.

- Poprzez misję, wizję, cele strategiczne, poprzez codzienne zarządzanie wizualne.

- Board meeting wydaje się prosty – to tylko wykresy, dane, ale w rzeczywistości, by przeprowadzić go efektywnie potrzeba bardzo dużego zaangażowania intelektualnego.

- Dajemy ludziom okazję do systemowego rozwiązywania problemów 200 razy w roku.

- Ważne jest to, aby wskaźniki opisać w odpowiedni sposób, tak aby każdy z uczestników spotkania rozumiał prezentowane wskaźniki dokładnie w taki sam sposób, jak pozostałe osoby.

Wirtualne spotkanie przy tablicy Lean w kilkudziesięciu wydziałach

Strategia Lean jako sposób na zbudowanie zdolności do adaptacji w kryzysie

Filip Makowski Prezes Zarządu York sp. z o.o.

- Zależało nam na tym, by zmiany były zmianami trwałymi, niezależnie od sytuacji rynkowej.

- Dokąd zmierzamy i gdzie jesteśmy, czy nie biegamy z pustymi taczkami? Okazuje się, że tak naprawdę 3 godziny z dnia pracy spędzamy na faktycznym dostarczaniu wartości.

- Na produkcji funkcjonują tablice hour by hour – na początku był opór, po co mamy wpisywać, natomiast jest to idealne narzędzie także dla pracowników, bo widzą jak ciężko pracowali, są w stanie praktycznie w każdej minucie ocenić jak wykonują swoją pracę, a jednocześnie jest to świetne narzędzie do przenoszenia informacji.

- Zmiana jest zawsze trudna, lubimy robić tak jak robimy.

- Musimy pamiętać, że każdy ma inne tempo przyswajania zmian i wyzwaniem jest sprawdzanie jego stanu i wzbudzanie zaangażowania.

- Gdy firma pracuje zdalnie, nie ma okazji do spotkań na przerwie przy kawie. Wtedy istotne jest, by prowadzący spotkanie poranne zostawiał przestrzeń do „small talków”.

Spotkania online przy tablicy i small talk

Prepare for the unprepared - how to keep the team together in any situation

Vital Heynen – trener reprezentacji Polski w siatkówce

- Na początku jest tak, że są ludzie, których nie lubisz, ale warto ich lepiej poznać , mieć otwarte nastawienie do ludzi i do nowo poznawanych rzeczy.

- Trzeba oczekiwać nieprzewidywalnych rzeczy, życie jest nieprzewidywalne

- Podejście trenera do swoich zawodników: niezależnie od tego, czy zawodnik ma mocną osobowość, czy słabą, czy lepiej zna angielski, czy gorzej – na koniec ważne, by był z siebie dumny.

- Wspólne cele pozabiznesowe scalają drużyny – nie chodzi tu o kręgle, ale na przykład wspólne wejście na Rysy, co jest bardzo wymagającym i scalającym celem.

- Aby rozwijać ludzi, sam muszę się rozwijać – rozwijanie zawodników zaczyna się od trenera.

- Nie ma czegoś takiego jak doskonały gracz, bo zawsze znajdziemy coś co możemy rozwijać.

- 20% naszych decyzji, to błędy – i musimy to zaakceptować. Ludzie bardzo chcą być doskonali, ale muszą uczyć się je akceptować. Można opierać się na koncepcji błędów akceptowalnych i nieakceptowalnych.

- Następnym elementem przygotowania na nieprzewidywalne, jest to, że drużyna idzie w jednym kierunku, nawet gdy to jest zły kierunek.

- Jeżeli są konflikty, musimy mieć jakiś sposób zarządzania konfliktem, najpierw zmniejszamy konflikt do jak najmniejszej grupy, a następnie staramy się go zażegnać.

- Znając ważne daty swoich graczy i respektując je, powodujesz, że kiedy jesteś już podczas pracy, zawodnicy skupiają się tylko na naszym wspólnym celu.

- Siłą lidera wykazuje się tym, że jest w stanie dać odpowiedzialność innym ludziom.

Zespół skoncentrowany na celu, gdy respektujesz jego prywatne daty

Jak podłączyć pracowników do strategii firmy i zwiększyć produktywność o 27%

Maciej Molczyk - Członek Zarządu Leanpassion

- Ponad 80% procesów w pracy nigdy nie zostało zmierzonych, czyli de facto nie wiemy jak sprawnie jesteśmy je wstanie wykonać.

- Większość działań jest wykonywanych punktowo, co prowadzi do porażki, firma nie przechodzi prawdziwej transformacji.

- Przez misję, wizję dochodzimy do tego, by ludzie nie przychodzili tylko do pracy, ale rzeczywiście czuli, po co tu jesteśmy.

- Jako lider, wiem dokładnie jaki mam standard, a nie zarządzam improwizując.

- Jeśli wpiszemy działania Lean w DNA firmy, osiągniemy jak firmy Iglotex, czy El-Cab ponad 25% wzrostu produktywności, a przy tym 100-procentowy wskaźnik zaangażowania menadżerów w realizację misji, wizji i celów przedsiębiorstwa.

- Praca w gemba to ciągłe eksperymenty zgodnie z PDCA.

- Jeśli nie zajmiemy się doskonaleniem swoich procesów, w końcu inne firmy uciekną nam daleko, nie ma odwrotu, zmiana świadomości wśród zarządzających po prostu musi nastąpić, by firma przetrwała.

Wszystkie ręce na pokład - jak dzięki technologii zaangażować większość pracowników w doskonalenie firmy?

Bartosz Długokęcki – CEO Sherlock Waste

- Identyfikujemy i eliminujemy marnotrawstwa – wszystkie ręce na pokład.

- Czym jest problem? To rozbieżność między tym, jak jest, a tym jak chcielibyśmy, żeby było.

- O ilu faktycznie problemach organizacji wiesz? Ile zaoszczędzilibyście, gdybyście byli w stanie o nich dowiedzieć i łatwo rozeznać, który z nich jest rzeczywiście warty jak najszybszego rozwiązania.

- Problemy pojawiają się tu i teraz i powinny być bardzo łatwo zgłaszane – samo wypełnienie formularza nie może być barierą i motywacją do pozostawienia problemu samemu sobie.

- W identyfikacji marnotrawstw technologia może nas wesprzeć bardzo dobrze, ale by w drugim etapie zaangażowanie nadal było duże, przygotuj swoich liderów.

- Pytaj o problemy zamiast prosić o pomysły.

- Nie musisz rozwiązywać wszystkiego, tylko sukcesywnie rozwiązywać, to co jest najważniejsze.

Problemy a nie pomysły to istota kaizen

Ta nietypowa relacja niech będzie bazą do tego, by przemyśleć swoje działania doskonalące, swoją postawę liderską i weryfikację drogi swojej firmy. Czy możesz powiedzieć, że twój zespół gra w jednej drużynie, jak wpłynęło na drużynę rozdzielenie jej do setek prywatnych domów i czy Twoja firma wdraża lean, czy może jest lean, dzięki zaangażowanym ludziom?
Krzysztof Bednarz


Pozostałe aktualności Lean

 • Relacja z II Ogólnopolskiej Konferencji Jakościowej

  relacja-ii-ogolnopolska-konferencja-jakosciowa

  To był maj!... Ale Saska Kępa nie pachniała szalonym, zielonym bzem, bo bzy w tym roku zaczęły kwitnąć nieco wcześniej i zdążyły już przekwitnąć. Poza tym cała rzecz się działa w Gliwicach, a nie w Warszawie. Bo to Gliwice na dwa dni stały się stolicą działań jakościowych, gdyż to właśnie w murach Politechniki Śląskiej, a dokładniej – w Centrum Edukacyjno-Kongresowym – miała miejsce druga już odsł ...

 • Zapowiedź: 17. Konferencji Lean | Six Sigma

  zapowiedz-17-konferencja-lean-six-sigma

  Zapraszamy serdecznie do udziału w 17. Konferencji Lean | Six Sigma, organizowanej przez Akademię Białego Kruka, która odbędzie się 6-7 czerwca we Wrocławiu. Wydarzenie stanowi wyjątkową okazję do spotkania oraz wymiany poglądów z czołowymi ekspertami, praktykami i specjalistami z dziedziny optymalizacji procesów i rozwiązywania problemów.

 • Dobre praktyki Lean Higher Education

  dobre-praktyki-lean-higher-education

  Dobre praktyki zarządcze, projektowe i narzędziowe – to temat przewodni tegorocznego XI seminarium LeanHE Poland. Wydarzenie organizowane przez Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej odbędzie się w dniach 24–25 czerwca.

Technologie wspierające Lean

PARTNERZY SEKCJI:

3DGence
Comarch Technologies

Komentarze

Śledź nas w social media Aktualności  
Relacja z II Ogólnopolskiej Konferencji Jakościowej

To był maj!... Ale Saska Kępa nie pachniała szalonym, zielonym bzem, bo bzy w tym roku zaczęły kwitnąć nieco wcześniej i zdążyły już przekwitnąć. Poza tym cała rzecz się działa w Gliwicach, a nie w Warszawie. Bo to Gliwice na dwa dni stały się stolic ...

Zapowiedź: 17. Konferencji Lean | Six Sigma

Zapraszamy serdecznie do udziału w 17. Konferencji Lean | Six Sigma, organizowanej przez Akademię Białego Kruka, która odbędzie się 6-7 czerwca we Wrocławiu. Wydarzenie stanowi wyjątkową okazję do spotkania oraz wymiany poglądów z czołowymi ekspertam ...

Polecamy
Kalendarz konferencji Lean  
PatronujemyWyszukiwarka
Śledź nas na Facebooku