Aktualności Lean
Produktywność, kreatywność i lojalność w dobie robotyzacji
Dodano: 2019-10-01
Innowacyjne podejście do danych
W kolejnej części konferencji odbyły się dwie dyskusje panelowe dotyczące redefinicji nowoczesnego przedsiębiorstwa oraz innowacyjnego podejścia do danych. Z dyskusji i wypowiedzi uczestników wynika, że prócz rosnącej popularności koncepcji Przemysłu 4.0 duża część wprowadzanych zmian mających na celu unowocześnienie i zwiększenie efektywności procesów produkcyjnych (i procesów wpierających produkcję) jest wynikiem coraz większego znaczenia kwestii związanych z ochroną środowiska i sytuacji na rynku pracy. Wiąże się to także z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności (m.in. wzrostem cen energii elektrycznej, wynagrodzeń oraz wysokości wynagrodzenia minimalnego). To wymusza działania obniżające koszty i zwiększające produktywność. Obecnie jest to przede wszystkim robotyzacja i automatyzacja procesów produkcyjnych i administracyjnych, a także produkcja energii elektrycznej. Cyfryzacja i wykorzystywanie na szerszą skalę danych pozwalają szybciej podejmować lepsze decyzje i skuteczniej zaspokajać potrzeby klientów.

Na zakończenie pierwszego dnia uczestnicy konferencji mogli wymieniać doświadczenia w trakcie dwóch rund dyskusji Round Tables oraz wziąć udział w warsztacie dotyczącym transformacji firmy 4.0. Dyskusje Round Tables dotyczyły m.in. big data, wykorzystywania danych we wdrażaniu Przemysłu 4.0, robotyzacji procesów produkcyjnych, uczenia maszynowego (machine learning) i angażowania pracowników za pomocą grywalizacji.
Produktywność, kreatywność, lojalność
Drugi dzień konferencji wypełniło osiem wystąpień oraz trzy dyskusje panelowe. Dariusz Stasik, prezes zarządu spółki W.P.I.P (projektowanie i generalne wykonawstwo, głównie zakładów produkcyjnych i obiektów magazynowych), na przykładzie siedziby swojej spółki (Jasin k. Swarzędza) i nowo wybudowanego centrum logistycznego Eobuwie.pl (Zielona Góra) przedstawił najnowsze rozwiązania technologiczne stosowane w budynkach. Dotyczyły one zarówno zmniejszenia zużycia mediów (m.in. instalowanie na dachach paneli fotowoltaicznych czy wykorzystywanie tzw. szarej wody), jak i zwiększenia komfortu pracy przebywających w nich osób, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie absencji chorobowej, zwiększenie produktywności, wzrost kreatywności, a nawet wzrost lojalności pracowników przy niższym wynagrodzeniu.
RPA w księgowości
W jednym z kolejnych wystąpień Konrad Marchlewski i Konrad Jakubiec przedstawili wyniki działań transformacji cyfrowej w obszarze finansów i księgowości (Finanse 4.0) w spółce Atlas w Łodzi. Dzięki zastosowaniu robotyzacji uzyskała ona znaczący wzrost produktywności poprzez utrzymanie takiego samego poziomu zatrudnienia w sytuacji stale zwiększającej się liczby zadań i dokumentów. Pracownicy zyskali również więcej czasu na działania koncepcyjne i twórcze oraz kontakty z klientami. Uwolnieni (przez roboty) od rutynowych i mało emocjonujących zadań pracownicy księgowości stali się również największymi entuzjastami robotyzacji w spółce.
Zielona fabryka zlokalizowana w Polsce
Dla osób zainteresowanych lean management jedną z najciekawszych prezentacji było studium przypadku fabryki amerykańskiego koncernu Dell w Łodzi, jednego z dwóch jego zakładów produkcyjnych w Europie (drugi znajduje się w Irlandii). W polskiej fabryce wytwarzającej desktopy i serwery są obecnie zatrudnione 1484 osoby (łącznie z pracownikami tymczasowymi i pracownikami współpracujących z Dellem poddostawców). Ze względu na oszczędności energii, wody, 99-procentowy recycling odpadów produkcyjnych i wykorzystywanie energii elektrycznej wyłącznie ze źródeł odnawialnych, łódzki zakład Della może być nazywany „zieloną fabryką”. Z najciekawszych projektów warto wymienić odzyskiwanie ciepła kompresorów, wykorzystywanie szarej wody z pryszniców w toaletach, zainstalowanie perlatorów czy też wizualny system segregacji opadów, który m.in. pozwala pozyskiwać rocznie kilkaset kilogramów kompostu (użyźnia on później rabaty kwietne i trawniki znajdujące się wokół zakładu). Drugą część prezentacji stanowił projekt zaangażowania pracowników w budowę nowej linii do produkcji serwerów.

Pozostałe aktualności Lean
-
Ogólnopolski Kongres Jakościowy 2025: Wiedza. Relacje. Biznes.
W dniach 14-16 maja 2025 roku w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej odbędzie się Ogólnopolski Kongres Jakościowy 2025. To największe wydarzenie w Polsce poświęcone jakości, łączące wiedzę, relacje i biznes. Kongres stanowi unikalną okazję do zdobycia praktycznej wiedzy, wymiany doświadczeń oraz nawiązania strategicznych kontaktów biznesowych.
-
Nowoczesne podejście do doskonalenia procesów - relacja z IX Europejskiego Kongresu Lean
Dziewiąta edycja Europejskiego Kongresu Lean przyniosła uczestnikom ogromną dawkę wiedzy na temat wdrażania efektywnych procesów i innowacji w różnych branżach. Organizatorzy podkreślali, że kluczowym przesłaniem wydarzenia jest przekonanie, że to, co jest dobre dzisiaj, jutro może już być jedynie wystarczające.
-
Bezpłatna Konferencja – Cyfrowa Transformacja w Biznesie
Jak rozpocząć proces zmiany i zadbać o rozwój technologiczny firmy? Już 24 października odbędzie się Konferencja, podczas której zostaną przedstawione najnowsze trendy w zakresie wdrażania i udoskonalania procesu cyfrowej transformacji.
Technologie wspierające Lean
PARTNERZY SEKCJI:


Komentarze
W dniach 14-16 maja 2025 roku w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej odbędzie się Ogólnopolski Kongres Jakościowy 2025. To największe wydarzenie w Polsce poświęcone jakości, łączące wiedzę, relacje i biznes. Kongres stanowi unikalną o ...
Dziewiąta edycja Europejskiego Kongresu Lean przyniosła uczestnikom ogromną dawkę wiedzy na temat wdrażania efektywnych procesów i innowacji w różnych branżach. Organizatorzy podkreślali, że kluczowym przesłaniem wydarzenia jest przekonanie, że to, c ...