Aktualności Lean

 

Zdrowe procesy i smart contracty, a pomiędzy nimi Lean

 Dodano: 2023-09-29
W tematyce Lean powiedziano - niektórzy powiedzą - już chyba wszystko. Są jednak w Polsce osoby, które szukają jeszcze głębiej i jest jedna taka sobota w roku, kiedy te osoby spotykają się w Łodzi w ramach konferencji Lean Trendy.
Konferencja Lean Trendy organizowana przez Stowarzyszenie Lean Management Polska i gromadzi jej członków, ale także wszystkich chętnych, zainteresowanych pogłębianiem tematyki doskonalenia procesów. Podczas jej siódmej edycji odkrywała nowe karty w zarządzania systemem sugestii, zadaniami managerów, a także funkcjonowania służby zdrowia i małych firm.

System sugestii, jako barometr zaangażowania

Jako pierwsza wystąpiła Katarzyna Oczkoś z Autoneum, która od 16 lat opiekuje się systemem sugestii pracowniczych. Program ten przez te lata przechodził różne etapy - od organicznego wzrostu w poszczególnych fabrykach, przez etap standaryzacji w całej grupie, aż po lawinę pomysłów, które zgłaszano na gubiących się kartkach.

Lean trendy 2023

W 2017 roku przeszedł digitalizację, która w przypadku tego zakładu jeszcze podkręciła ilość składanych przez operatorów pomysłów. Trwało to aż do 2019 roku, kiedy to w systemie zaczęło się pojawiać ich coraz mniej. Katarzyna Oczkoś zawraca też uwagę, że obserwując działanie systemu sugestii pracowniczych można wyciągać bardzo ciekawe wnioski na podstawie danych codziennie spływających pomysłów. Okazuje się, że bardzo dokładnie widać, jak na ilość pomysłów w każdym dniu wpływają decyzje zarządzających i sposobu ich komunikowania, nawet te dotyczące rezygnacji z mini-wydarzeń firmowych.

Wyjść z pułapki zbyt wielu zadań i projektów

Mieszko Daraż oraz Mariusz Szymański wraz z Jackiem Kukizem z firmy Vesuvius mówili o tym, jak sprawić, by „zadania się zadziały”. Bowiem jak w wielu firmach, tak i w tej firmie w pewnym momencie pojawił się problem - było dużo spotkań, dużo zadań, ale mało realizowanych do końca działań.

Jak w takim razie przejść do rzeczywistego działania. W przypadku Vesuvius ograniczono ilość spotkań i wizualizując zadania na dostępnych slotach, w oparciu o kamienie milowe, dzielące duże zadania na etapy, które są możliwe do zrealizowania w krótszym czasie.

Prelegenci pokazywali, jak w ich przypadku pomogło ustalenie stanów docelowych, usunięcie niepotrzebnych zadań i dyscyplina z odpowiedzialnością za ich wykonanie. Bo te zadania, które są na tablicy - są rzeczywiście ważne i zarezerwowany jest na czas na ich realizację. W każdym momencie może pojawić się czerwona i niebieska kropka, która wzbudza alarm i dodatkowe wsparcie – ale w tym przypadku wiadomo, że jest to rzeczywiście problem w procesie konkretnego przypadku, a nie obsunięcia z powodu natłoku innych zadań.

Lean trendy 2023

Lean w służbie... zdrowiu

Jan Janiszewski ze Szkoły Głównej Handlowej pokazał, że Lean można przełożyć no działania szpitalne. Wiele procesów, na przykład magazynowania, czy utrzymania maszyn, są wręcz takie same - różnicą jest sam produkt i narzędzia.

A skala oszczędności i korzyści społecznych może być ogromna, bo roczne wydatki osiągają tu 80 mld zł.

Pojawiły się tu przykłady, które warto naśladować – także możliwe do realizacji lokalnie, w ramach oddziałów, a wpływających na sprawność obsługi, redukcję kolejek, błędów ale i frustracji pracującego w takim środowisku personelu.

Na zakończenie mogliśmy zobaczyć również próbę wprowadzenia kompleksowej ścieżki wzorowanej na japońskiej jednostce. Na bazie tego przykładu zbudowano centrum realizujące kompleksowo opiekę chorych na raka kobiet – począwszy od diagnozy do leczenia w jednym miejscu, ale ścieżka w tej postaci, była zbyt rewolucyjna i niedopuszczona ze względów proceduralnych.

Jednak jak mówi Jan Janiszewski, bariery instytucjonalne to tylko połowa z ograniczeń, ponieważ w wielu przypadkach blokadą jest opór i strach przed zmianą dotychczasowego funkcjonowania. Co znowu jest wspólne z tym, co widzimy także w wielu firmach mierzących się z próbami wdrażania Lean.

Lean trendy 2023

Pomoc w obsłudze nagłych przypadków - tam są już dobre praktyki

W tym bloku pojawił się jeszcze drugi temat związany z Lean w służbie zdrowia. Joanna Czerska z LeanQTeam pokazała, jakie elementy Lean można z sukcesem wprowadzić na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR). Pojawia się w prasie sporo artykułów, które skupiają się na obsłudze SOR-u. Jednak, jak mówi Joanna Czerska - tam pracują wspaniali ludzie, którym tylko „czasami pęka żyłka” w tym stresującym wszystkich procesie.

SOR cechuje się bardzo dużą zmiennością – pojawia się więc pytanie, jak zmniejszyć pracochłonność tych działań. Okazuje się, że wyzwaniem jest połączenie czasów diagnostyki, gdzie średnio oczekuje się po kilka godzin na obsługę, z jednoczesnym bardzo wysokim napływem pacjentów. Podejście, które znamy z fabryk, to zbieranie danych, więc i tu rozłożono proces na czynniki pierwsze. Prelegentka przeprowadziła nas przez mapę tego procesu.

W procesach uczestniczących w projekcie SOR-ów zdiagnozowano ponad 300 różnych marnotrawstwo ale też 50 dobrych praktyk, na bazie których jest potencjał do przenoszenia w formie usprawnień pomiędzy badanymi jednostkami.

Lean trendy 2023

To działa także w środowisku małej firmy

Arkadiusz Baraniok z Agentools w swojej prezentacji zaskakiwał pokazując co można zrobić w środowisku dużo mniej ustrukturyzowanej firmy, także w kilkunastoosobowym zespole. Wprowadził codzienne spotkania online, które pomogły w efektywnym rozdzielaniu zadań i celów w czasie pandemii. Opracował również procedurę, która pomogła w organizacji stanowisk i standardu ich wyglądu, a także… mobilne stanowiska, które bardzo mocno podnoszą elastyczność firmy. Chwalił mocno działanie zarządzania wizualnego, przy wykorzystaniu którego w obrazowy sposób są pokazywane defekty.

Lean trendy 2023

Handel i kryptowaluty w parze z Lean

Karolina Zagajewska pokazała na przykładzie dużej sieci handlowej skoncentrowała się na tamtejszych procesach Lean w przybliżając nam drogę, którą produkt musi przejść, by trafić na sklepową półkę. Opowiedziała również o planowaniu pracy w sklepie i podziale operacji, by pracownicy mogli być bardziej produktywni.

Na koniec prezentacja, która może pokazywać przyszłość, która czeka nas także w działaniach Lean. Bartosz Misiurek z LeanTrix wyjaśnił temat blockchaina i technologii Web 3.0 i wykorzystania smart contractów. Pokazał, jak decentralizowana sieć może zmieniać sposób zarządzania społecznościami. Pokazał w swojej prelekcji LeanCoin, czyli kryptowalutę dla organizacji, jako nowoczesny system nagradzania pracowników.
Krzysztof Bednarz


Pozostałe aktualności Lean

 • Relacja z II Ogólnopolskiej Konferencji Jakościowej

  relacja-ii-ogolnopolska-konferencja-jakosciowa

  To był maj!... Ale Saska Kępa nie pachniała szalonym, zielonym bzem, bo bzy w tym roku zaczęły kwitnąć nieco wcześniej i zdążyły już przekwitnąć. Poza tym cała rzecz się działa w Gliwicach, a nie w Warszawie. Bo to Gliwice na dwa dni stały się stolicą działań jakościowych, gdyż to właśnie w murach Politechniki Śląskiej, a dokładniej – w Centrum Edukacyjno-Kongresowym – miała miejsce druga już odsł ...

 • Zapowiedź: 17. Konferencji Lean | Six Sigma

  zapowiedz-17-konferencja-lean-six-sigma

  Zapraszamy serdecznie do udziału w 17. Konferencji Lean | Six Sigma, organizowanej przez Akademię Białego Kruka, która odbędzie się 6-7 czerwca we Wrocławiu. Wydarzenie stanowi wyjątkową okazję do spotkania oraz wymiany poglądów z czołowymi ekspertami, praktykami i specjalistami z dziedziny optymalizacji procesów i rozwiązywania problemów.

 • Dobre praktyki Lean Higher Education

  dobre-praktyki-lean-higher-education

  Dobre praktyki zarządcze, projektowe i narzędziowe – to temat przewodni tegorocznego XI seminarium LeanHE Poland. Wydarzenie organizowane przez Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej odbędzie się w dniach 24–25 czerwca.

Technologie wspierające Lean

PARTNERZY SEKCJI:

3DGence
Comarch Technologies

Komentarze

Śledź nas w social media Aktualności  
Relacja z II Ogólnopolskiej Konferencji Jakościowej

To był maj!... Ale Saska Kępa nie pachniała szalonym, zielonym bzem, bo bzy w tym roku zaczęły kwitnąć nieco wcześniej i zdążyły już przekwitnąć. Poza tym cała rzecz się działa w Gliwicach, a nie w Warszawie. Bo to Gliwice na dwa dni stały się stolic ...

Zapowiedź: 17. Konferencji Lean | Six Sigma

Zapraszamy serdecznie do udziału w 17. Konferencji Lean | Six Sigma, organizowanej przez Akademię Białego Kruka, która odbędzie się 6-7 czerwca we Wrocławiu. Wydarzenie stanowi wyjątkową okazję do spotkania oraz wymiany poglądów z czołowymi ekspertam ...

Polecamy
Kalendarz konferencji Lean  
  Czerwiec 2024  
PON WT ŚR CZW PT SOB NDZ
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
PatronujemyWyszukiwarka
Śledź nas na Facebooku