Aktualności Lean

 

Przeskok na nową technologię - relacja Technovation Forum 2021

 Dodano: 2021-12-03
Technovation Forum, to konferencja inżynierów, którzy mają świadomość, jak wielki potencjał do eliminacji marnotrawstw istnieje jeszcze przed fizycznym skonstruowaniem produktu i procesu produkcyjnego. W jednym miejscu spotkali się zainteresowani efektywnym projektowaniem. Stojąc by może nawet na progu zmian w podejściu do produkcji, rola inżynierów i ich otwartości na nowe koncepcje wzmacnia się jeszcze bardziej.
Podczas konferencji Technovation Forum 2021 podobnie, jak i w wielu wydarzeniach z tematyki Lean Management, mogliśmy zauważyć zahaczanie o tematykę Przemysłu 4.0., gdy pojawiały się prezentacje o BigData, IoT, wykorzystaniu dronów z tzw sztuczną inteligencją, czy też fizycznie podczas zwiedzania showroomu ABB. Organizatorzy jednak, prócz podążania w kierunku technologicznym, postawili na drugą nogę inżynierskich kompetencji. Szereg tematów dotyczyła bowiem współpracy zespołów, umiejętności miękkich oraz ciągłego doskonalenia firm i swoich kompetencji.

Badania i rozwój

Wśród prelekcji pojawiły się także podpowiedzi, w jaki sposób zyskać na innowacyjności i badaniach prototypów. Na obrazowym, aczkolwiek prawdziwym przykładzie poszukiwania przez pewną firmę nowego surowca potrzebnego do budowy jachtu, Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik z Ayming, pokazała w jaki sposób przedsiębiorcy mogą odzyskać za pomocą ulgi B+R część środków zainwestowanych w rozwój przedsiębiorstwa. Jak zapowiedziała prelegentka, w 2022 roku ulg podatkowych przygotowanych dla przedsiębiorców na tym polu, ma być jeszcze więcej.

Nowoczesne technologie i otwarte umysły, prowadzą do zmian

Paweł Smoliński z Urzędu Dozoru Technicznego opowiedział o wykorzystaniu nowoczesnych technologii do badań inspekcyjnych. Jednym z przykładów jest wykorzystanie dronów i robotów wprowadzanych do wnętrza zbiorników, bądź obiektów na dużych wysokościach. Wdrażane są także inne nieinwazyjne metody, pozwalające zajrzeć do obiektów przez izolację, a także bez konieczności opróżniania zbiornika. Tematem, który został poruszony i wymagającym dalszego rozwoju badań jest też cyberbezpieczeństwo i elektromobilność.

Podejście do problemu – osiem kroków, szereg pytań

Podejście do projektowania produktów, które muszą wytrzymać tysiące stopni Celcjusza i jeszcze są podawane drganiom – to wyzwanie, które stoi przed firmą Vesuvius reprezentowaną przez Ryszarda Czapskiego. Jak rozwiązać te sprzeczności?

Relacja z konferencji dla inżynierów

Prelegent przyznaje, że to było wyzwanie firmy. Aby rozwiązać te sprzeczności, jedną po drugiej, zaczęto stosować osiem kroków rozwiązywania problemów TRIZ. Prelegent zwrócił też uwagę na to, aby starać się dobrze rozumieć, czego innowacyjnego potrzebują pracownicy i jakie rozwiązanie noszą w ukryciu ze sobą.

Optymalne projektowanie i projektowanie dobrej jakości

Uczestnicy konferencji mieli okazję na kilka sposobów zgłębić tematykę DFA i DFR, zarówno poznając istotne czynniki tych metod podczas prowadzonych w mniejszym gronie stolików dyskusyjnych, jak i słuchając doświadczeń firm na głównej scenie.

Bartłomiej Świątek i Łukasz Pieniak z HBK World wprowadzili nas właśnie w temat DFR (Design for Reliable) - czyli procesu projektowania z założeniem uzyskania wymaganej przez klienta niezawodności. Jak mówili, musimy przede wszystkim wejść w buty klienta, by wiedzieć jak on będzie używał projektowanego przez nas produktu.

Jak ważne jest to, by pomyśleć o tym już teraz, na etapie projektowania? Obliczenia pokazują, że wyeliminowanie potencjalnej wady we wstępnym etapie, pozwala na uniknięcie tysiąckrotnie większych kosztów, które czekają na firmę przy ujawnieniu wady w całej serii wyprodukowanych produktów.

Umiejętności miękkie złotem inżynierów kolejnych dekad

Podczas kilku prelekcji pokazywano drogę, jaką powinni przebyć inżynierowie w najbliższych latach. Otóż dynamika pracy oraz nowe rozwiązania współpracy, w tym procesowe podejście, czy też zwinne podejście Agile, a nawet tworzenie samozarządzających się zespołów, sprawiają, że inżynier powinien mieć już nie tylko kompetencje techniczne, ale szereg umiejętności, które pozwalają mu komunikować się z członkami swojego i innych zespołów. Wszystko w drodze do jeszcze bardziej efektywnego tworzenia jeszcze lepszych produktów.

Kompetencje przyszłości inżynierów

Innym miękkim aspektem powinny być także umiejętności popatrzenia z góry na produkty i technologie oferowane dotychczas przez firmę. W tę tematykę wprowadził nas Michał Hałas z ODiTK rozszerzając zagadnienie krzywej „S”, która pokazuje jak następuje rozwój technologii, a następnie jej upadek. Obrazowe historyczne przykłady samolotów śmigłowych, czy też wykorzystania lodowni do przechowywania żywności każą mieć się na baczności każdej firmie, która jest na fali.

Pułapką jest czas, w którym technologia staje się bardzo popularna. Jest to mocno wznosząca się część krzywej „S”. Wchodzimy w szereg innowacji, które windują tę technologię na dużo wyższy poziom. Później jest pewne nasycenie, a w tle rozwijają się nowe technologie. Ogromnym problemem dla firmy liderującej w starszej technologii jest przeskoczenie firmy z jednej krzywej „S” na nową krzywą „S” nowego rozwiązania, które neguje dotychczasowy dorobek. Tak również stało się przed laty z przedstawionymi przez prelegenta firmami dostarczającymi lód z zimnych terenów, kiedy dostępna była już dostępna możliwość produkcji lodu w fabrykach, a później także z firmami produkującymi lód, gdy do domów weszły, początkowo bardzo niebezpieczne lodówki. Wtedy zarządzający tych firm uważali, że lodówki nigdy nie wejdą do masowego użycia. W efekcie, obecnie już żadna z nich nie istnieje.

Czas na zmianę podejścia

Prelegenci Technovation Forum 2021 pokazywali nam wielokrotnie potrzebę zmiany podejścia do wytwarzania i projektowania na wielu polach, w tym choćby do konserwacji maszyn, czy też nawet samego poszukiwania inspiracji do odkrywania całkowicie nowych koncepcji i nie wynalezionych dotąd produktów. Pośród nich mocny ślad w pamięci zostawił Konrad Klepacki z ODiTK, który nawoływał do natychmiastowej zmiany podejścia do wykorzystywania zasobów ziemi.

Otóż wg części środowisk, jeśli nie zmienimy swojego podejścia do wytwarzania zostawiając za sobą tzw. ślad węglowy, nasza planeta zmieni się nie do poznania już w ciągu najbliższych dwudziestu lat. Walczymy wspólnie o to, by globalne ocieplenie na koniec wieku nie wyniosło więcej niż 2ºC. Jednak jak mówił prelegent, to nie oznacza tylko zmiany, którą trzeba postrzegać jako ograniczenia, ale raczej także jako szanse. Tworzy się bowiem pole do szeregu innowacji zmieniających sposób funkcjonowania nie tylko szeregu firm, ale i każdego z nas.

Relacja z konferencji dla inżynierów

Wartość relacji międzyludzkich

Organizatorzy Technovation Forum stanęli na wysokości zadania, decydując się na organizację konferencji w niepewnym czasie zmieniających się obostrzeń. To jedna z niewielu konferencji, która odbyła się w stacjonarnej formie, pomagając budować prawdziwe relacje w czasie, gdy tak mocno spychamy się do formy online. A trzeba przyznać, że przy wsparciu merytorycznym także Grzegorza Turniaka i zaangażowaniu organizatorów, każdy, nawet najbardziej zamknięty w sobie człowiek, mógł poczuć się dobrze zaopiekowanym członkiem tego wydarzenia.
Krzysztof Bednarz


Pozostałe aktualności Lean

 • Pozwól pracownikowi wypowiedzieć się do końca - relacja Lean Polak Potrafi 2023

  relacja-lean-polak-potrafi

  17-18 maja to czas, w którym Pomorze ponownie po kilkuletniej przerwie gościło duże leanowe wydarzenie – za sprawą Konferencji Lean Polak Potrafi. Na konferencję zjechali goście z najdalszych zakątków Polski, a dodatkowo mieliśmy także akcent bezpośrednio z Japonii. Wydarzenie było też okazją do świętowania 20-tej rocznicy powstania LeanQTeam.

 • Zapowiedź: XX Konferencja Produkcja Klasy Światowej

  zapowiedz-produkcja-klasy-swiatowej-wcm

  Zapraszamy na XX edycję konferencji: „PRODUKCJA KLASY ŚWIATOWEJ. PRZEMYSŁ 4.0, WCM, LEAN – NAJLEPSZE ROZWIĄZANIA”, na której od dwudziestu lat mamy przyjemność gościć kadrę zarządzającą z dużych i średnich firm produkcyjnych. Nasza konferencja stwarza Uczestnikom niepowtarzalną możliwość wymiany informacji na temat aktualnej sytuacji firm działających w sektorze produkcji z różnych branż. ...

 • Zapowiedź: ADN Business Services Academy 2023: Becoming A Leader

  zapowiedz-konferencja-becoming-leader

  ADN BUSINESS SERVICES ACADEMY 2023: BECOMING A LEADER odbędzie się w dniach 14-15 czerwca w Warszawie w ADN Centrum Konferencyjnym przy ul. Grzybowskiej 56.

Technologie wspierające Lean

PARTNERZY SEKCJI:

3DGence
Comarch Technologies

Komentarze

Śledź nas w social media Aktualności  
Pozwól pracownikowi wypowiedzieć się do końca - relacja Lean Polak Potrafi 2023

17-18 maja to czas, w którym Pomorze ponownie po kilkuletniej przerwie gościło duże leanowe wydarzenie – za sprawą Konferencji Lean Polak Potrafi. Na konferencję zjechali goście z najdalszych zakątków Polski, a dodatkowo mieliśmy także akcent bezpośr ...

Zapowiedź: XX Konferencja Produkcja Klasy Światowej

Zapraszamy na XX edycję konferencji: „PRODUKCJA KLASY ŚWIATOWEJ. PRZEMYSŁ 4.0, WCM, LEAN – NAJLEPSZE ROZWIĄZANIA”, na której od dwudziestu lat mamy przyjemność gościć kadrę zarządzającą z dużych i średnich firm produkcyjnych. Nasza konferencja stwarz ...

Polecamy
Kalendarz konferencji Lean  
PatronujemyWyszukiwarka
Śledź nas na Facebooku